Implenia signerar nytt långtidskontrakt med oss
Bläcket har knappt hunnit torka men de klär sig sedan tidigare så väl i nummer 10-rollen. En av våra nr 10, Implenia, som älskar att bygga utmanande infrastruktur, har nämligen förlängt sitt avtal med oss.
Vi på Renta har sedan 2019 stöttat tunnelexperterna Implenia och nu kan vi stolt presentera en förlängning av vårt avtal som maskinleverantör till dessa infrastruktursbyggare, till april 2024.
Vi har tydligt märkt att Renta vill vara med och bygga utmanande projekt och vi har varit nöjda från start. Vår maskinavdelning har ett tätt samarbete med Renta, i såväl Stockholm som Varberg, säger Peter Claesson, Områdeschef Varberg Syd, Implenia.
Implenia gillar gröna spelytor (miljön) och att ta sig igenom trängda, taktiska spelsitiationer (de tunnlar sig fram) och projekten vi stöttar dem i just nu med bodar och maskiner är:
- Bussterminalen i Katarinaberget, Stockholm
- Bergtunnlarna i Johannelund, Stockholm
- Lundatunnlarna, Stockholm
- Nya tunnelbanestationen Södra Hagalund, Stockholm
- Renoveringen av järnvägsnätet Getingsmidjan, Stockholm
- Elförbindelsetunneln mellan Anneberg och Skanstull, Stockholm
- Lilla Lidingöbron
- Västkustbanan, Varberg
– Deras kvalitetstänk lirar fullt ut med vårat och vi har hela tiden känt att det här borde vara ett avtal utan slut. Åtminstone ska vi göra allt för att den här matchen aldrig ska ta slut, säger Johny Karlsson, säljare Renta Varberg.
Vill du komma i kontakt med oss?
Johny Karlsson, säljare 070-317 25 61 eller [email protected] kan svar dig på de flesta frågor. Vill du komma i kontakt med din närmsta depå finner du den här
Läs fler nyheter
Grillsäsongen är igång i hela landet
Den tidigare vänsteryttern kliver in som lagkapten i Eskilstuna
Tolva på VM – nu vår regionsäljare i Göteborg
Kraven som vi och ni ställer på oss
Björnberget bygger miljömedvetet i Östersund
Kungsbackas kundmottagning byggs om
Lund flyttar 400 meter till större lokal och gård
Elmontage i Rosersberg har fog för vad de lovar
Wästbygg uppför 102 Svanenmärkta lägenheter i Göteborg
Östersund har invigts i fräscha lokaler
Södertälje SK visar varför vi sponsrar lokalidrotten
Vi öppnar depå i Västberga – vår nionde i Stockholm
Enköpingsdepån bjöd in till flyttkalas
Umeås Jerry Jonsson slog i taket på TikTok
I Skara byggs framtidens hästcentrum
Den helt batteridrivna (h)jullastaren Avant e6
Alla vägar leder till Växjö - så även vår
Assemblin förverkligar visioner i Borås
Mälardalens nye försäljningschef har levt många liv
Trelleborg växer och vi med Trelleborg
Coach Hylén - ny regionchef i Skåne